Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016

Πάρτι στην Πόλη για την ΤΣΣΚΑ

Σε γιορτή μετατράπηκε ο πρώτος φετινός αγώνας της Ευρωλίγκας για την κάτοχο του θεσμού ΤΣΣΚΑ, με τους Ρώσους να ισοπεδώνουν την Γαλατασαράι με 84-109.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να μπαίνει δυνατά στον αγώνα και τους Τούρκους να προσπαθούν να απαντήσουν με τον Γκιουλέρ. Στην συνέχεια οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου στους 9 πόντους(18-27).
   Στην δεύτερη περίοδο οι Μοσχοβίτες ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους, με τους γηπεδούχους να κατορθώνουν με τον Ρας και τον Ντέντον να μειώσουν σε 45-57 στο ημίχρονο.

Οι φωνές του Εργκίν Αταμάν στο ημίχρονο έφεραν αποτέλεσμα, με την Γαλατασαράι να μειώνει σε 66-71. Με τον Τεόντοσιτς να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο και τον Ντε Κολό να σημειώνει 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ συνέτριψε την Τουρκική ομάδα με το βαρύ 84-109. Κορυφαίοι για τους Ρώσους οι Τεόντοσιτς(20ποντοι ,11ασίστ), Φριντζόν(15ποντοι, 3/3 τρίποντα) και Ντε Κολό(22πόντοι 8/12 σουτ). Από το ναυάγιο των Τούρκων σώθηκαν οι Γκιουλέρ(16 πόντοι, 5 ασίστ) και Τάιους(15 πόντοι).